ul. Szkolna 9, 33-300 Nowy Sącz, 18 444 34 80, sp3ns@poczta.pl, facebook.com/sp3.nowysacz, Biuletyn Informacji Publicznej

Świetlica

WIELKANOC

B. Wójs
Kategoria:

Czytaj więcej... Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem w chrześcijaństwie, przypominającym, że życie nigdy się nie kończy.Przypadające na początek wiosny święta, nawiązują do odrodzenia się po zimie życia i przyrody. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy w Polsce są bardzo barwne i bogate. Rozpoczyna je Niedziela Palmowa. Odbywają się wtedy procesie z palmami na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza.W Wielki Piątek budowane są Groby Pańskie, a w Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy na świąteczny stół.W Niedzielę Wielkanocną wczesnym rankiem odbywa się Msza Św. zwana Rezurekcją. Po mszy rodzina dzieli się święconym pokarmem. Na Poniedziałek Wielkanocny czekają wszystkie  dzieci. To bardzo mokry dzień. Życzę Wam Wesołych Świąt i bardzo mokrego Śmigusa - dyngusa. Aby dowiedzieć się więcej o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych kliknij na poniższy link :https://www.garneczki.pl/blog/tradycje-i-zwyczaje-wielkanocne-w-polsce/

WIELKANOCNYE KURCZĄTKO- kiri-origami

R. Łukasik
Kategoria:

Czytaj więcej... Przygotowujemy:

  • Pięć żółtych kółek:
    - jedno o średnicy 5,7 cm (głowa)
    - dwa o średnicy 10 cm (tułów, skrzydło)
    - dwa o średnicy 3 cm (grzebyk)
  • Jedno czarne o średnicy 2 cm
  • Jedno białe o średnicy 2 cm
  • Trzy czerwone o średnicy 3 cm

Czytaj więcej...

Poradnik Dobrego Wychowania

K. Załubska
Kategoria:

Odcinek 2: "Przy stole"

Niejednokrotnie dzieci chcą pomóc rodzicom w przygotowaniach do obiadu, więc nakrywają do stołu.

Zapamiętaj!

1. Przykryj stół obrusem.

2. Najpierw stawiaj duży talerz, a na nim głęboki.

3. Po prawej stronie talerza połóż dużą łyżkę i nóż, a po lewej widelec.

4. Nad talerzem połóż małą łyżeczkę.

5. Po prawej stronie, nad nożem i łyżką postaw szklankę do napojów.

6. Serwetkę w serwetniku lub ozdobnie złożoną umieść na talerzach lub obok nakrycia.

Czytaj więcej...

PISANKI WIELKANOCNE

R. Kiełbasa-Dziedziak
Kategoria:

Czytaj więcej... Bez kolorowych pisanek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Zapraszamy chętnych uczniów do wykonania ciekawych pisanek, którymi mogą udekorować świąteczne stoły w własnych domach. Poniżej linki do kilku propozycji.

https://www.youtube.com/watch?v=0sv6FB0VbMY

https://www.youtube.com/watch?v=xCO1Z1hdtCM

Dodatkowo prezentujemy piękne prace uczniów nadesłane do artykułu „OZDOBY WIELKANOCNE”

Czytaj więcej...

Palma Wielkanocna

K. Załubska
Kategoria:

Czytaj więcej...Palma Wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To symbol liści palmowych, którymi tłum witał wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc - Niedzieli Palmowej. W Polsce przywiązuje się szczególną uwagę do wyglądu palm, a w kościołach organizowane są konkursy na najładniejszą i najwyższą z nich. Niejednokrotnie przygotowania zaczynają się na kilka miesięcy przed Niedzielą Palmową. Całe rodziny angażują się w ręczne wykonywanie kwiatów z bibuły, farbowanie suchych traw, a mężczyźni przygotowują podstawę z wikliny.

Jak zrobić własną palmę wielkanocną? Skorzystaj z linka: https://www.youtube.com/watch?v=iIZSUxkC1qk