ul. Szkolna 9, 33-300 Nowy Sącz, 18 444 34 80, sp3_sekretariat@edu.nowysacz.pl, Biuletyn Informacji Publicznej

3 NDH "Leśni"

110 lat harcerstwa na Ziemi Sądeckiej

R. Bednarek
Kategoria:

W sobotę  nasza drużyna harcerska wraz z innymi drużynami hufca Nowy Sącz świętowała 110 lat harcerstwa na Ziemi Sądeckiej. Jubileusz przebiegał pod hasłem „Patrzeć szerzej". Wszystko rozpoczęło się od mszy św., odprawionej o godzinie 9 w kościele pw. św. Kazimierza. Następnie przed świątynią odbył się uroczysty apel, po którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie zewnętrznej MCK SOKÓŁ przy ulicy Długosza. Kolejnym punktem było otwarcie wystawy czasowej w Domu Harcerza przy ulicy Wąsowiczów 8.  W południe w Parku Strzeleckim rozpoczął się piknik. Centralnym punktem była uroczysta gala 110-lecia, odbywająca się w sądeckim amfiteatrze.

Skauting na Ziemi Sądeckiej pojawił się na wiele lat wcześniej niż w niektórych częściach przedwojennej Polski. Impulsem do powstania pierwszych drużyn skautowych był odczyt Andrzeja Małkowskiego, wygłoszony w siedzibie sądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, 28 października 1910 roku.

Dziękuję harcerkom i harcerzom za bardzo dobre przygotowanie oraz wspaniałą postawę w trakcie jubileuszu.

Czytaj więcej...

Biwak w Kosarzyskach

R. Bednarek
Kategoria:

W ostatni weekend nasza drużyna harcerska "Leśni" świetnie bawiła  się na 2-dniowym  biwaku w Stanicy Harcerskiej. Troszkę dziwnie, że byliśmy tylko sami, mamy jednak nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się spotkać z innymi drużynami z hufca. W czasie biwaku zdobywaliśmy wiedzę, sprawności harcerskie oraz wędrowaliśmy szlakami Beskidu Sądeckiego. Pomimo niesprzyjających prognoz udało nam się bezpiecznie i prawie bez deszczu wyjść do schroniska na Obidzy i powrócić do Stanicy Harcerskiej w Kosarzyskach.

Bardzo dziękuję wszystkim harcerkom i harcerzom  3 NDH "Leśni"  za przygotowanie i nienaganną postawę w czasie biwaku oraz wytrwałość na górskich szlakach:-)

Czytaj więcej...

"Przez wieki do Niepodległości"

R. Bednarek
Kategoria:

ZHPW dniu 11 listopada 2020 odbyła się w sposób zdalny gra “Przez wieki do Niepodległości”.  78 zuchów i harcerzy  przez kilka godzin rywalizowało między sobą, wykonując różne aktywności w sposób zdalny.  

Zadaniem uczestników było wysłuchanie krótkiego materiału audio wizualnego, a następnie wykonania zadania powiązanego z jego treścią. Harcerze mieli okazję przypomnieć sobie historie związane z postaciami ważnymi dla Nowego Sącza takimi jak królowie rezydujący na naszym zamku czy Jan Długosz. Nie zabrakło Stanisława Małachowskiego oraz Romana Sichrawy. W grze swoje miejsce znaleźli też harcerze, dzięki którym wielu ludzi mogło przetrwać czas II wojny światowej.  

Nie zabrakło historii sądeckiego Ratusza, Zamku Królewskiego, Domu Gotyckiego, Willi Marya i wielu innych miejsc, które przez lata były wyróżnikami miasta. Poprzez  grę, chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że miasto Nowy Sącz ma piękną historię, o której często się zapomina. Naturalnym jest, że celem nadrzędnym było spędzenie wspólnie czasu podczas obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.  

W rywalizacji między uczestnikami  3. miejsce zajął Jakub Filipek. Gratulacje ! :-)

W rywalizacji między drużynami - 3 NDH “Leśni” zdobyła 2. miejsce Brawo !  :-)

Czytaj więcej...

Inauguracja Roku Harcerskiego 2020

R. Bednarek
Kategoria:

Rok harcerski 2020/2021 został ogłoszony przez Komendę Hufca ZHP Nowy Sącz rokiem bohaterów, w związku ze zbliżającą się rocznicą 110-lecia powstania harcerstwa na Ziemi Sądeckiej.

Jak mawiał Józef Piłsudski “Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Niech ta myśl będzie w nadchodzącym roku harcerskim drogowskazem, który będzie przypominał wszystkim harcerkom i harcerzom, że to  od nas samych zależy jakie będzie jutro.

Pamiętajmy codziennie o bohaterach, którzy są wśród nas. To mogą być nasi bliscy, znajomi, ale też osoby, które widzimy po raz pierwszy w życiu.

W sobotę nasza bardzo "odświeżona" drużyna Leśnych znakomicie  bawiła się w Stanicy Harcerskiej w Kosarzyskach. Wędrowaliśmy po Beskidzie Sądeckim w stronę Wielkiego Rogacza. Na zakończenie oczywiście -  ognisko i pieczenie kiełbasek. Harcerkom i harcerzom bardzo podobała się Stanica Harcerska i  już nie mogą doczekać się biwaku z noclegiem i grami terenowymi w Kosarzyskach.

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego

R. Bednarek
Kategoria:

Bezpieczne  wakacje:

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwo i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. 

Nad morzem

Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:

  • Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.

W górach

Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!

Czytaj więcej...