Konkursy polonistyczne z Janem Kochanowskim

Autor: R. Bałuka & W. Noga

Odbyły się już wszystkie konkursy polonistyczne związane z obchodami 130. rocznicy utworzenia naszej szkoły.

KONKURS LITERACKI

Do 5 maja uczniowie klas IV -VII pisali wiersze zgodnie z poniższymi zasadami:

kl. IV – „Moja szkoła” (o naszej szkole),

kl. V – „Co się tutaj dzieje?!” ( o przerwach w naszej szkole),

kl. VI – „Nasze lekcje” (o lekcjach i nauczycielach),

kl. VII – „Nasz patron” (o Janie Kochanowskim).

Natomiast klasy VIII przeprowadzały wywiad z kimś, kto uczęszczał przed laty do naszej szkoły.

Najlepszymi pisarzami okazali się:

Jan Tokarczyk (4s), Zosia Szewczyk (5a), Agnieszka Gołąb (5b), Emilka Uroda (6s), Mieczysław Stola (7c), Milena Potoniec (7a) oraz Antonina Zięcina (8a).

A oto uczniowie wyróżnionych prac: Nadia Uroda (4s), Wiktoria Górnicka (4b), Lena Hajduk (5s), Michał Laskosz (5b), Maksymilian Kalisz (6a), Ewa Szarek (6b), Weronika Wańczyk (7a), Martyna Cholewińska (7b), Oliwia Olszewska (7a), Tadeusz Stola (7c), Aleksandra Szarek (8b), Seweryn Starczewski (8s),Dorota Michalak (8s) i Grzegorz Surówka (8s).

KONKURS RECYTATORSKI

18 maja odbył się konkurs recytatorski, w którym 17 uczniów deklamowało utwory Jana z Czarnolasu.

Jury oceniało dykcję , interpretację głosową, jak również ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami zostali : Cyprian Freicher (8b), Tomasz Gawlik (7a), Oliwia Poręba (7c) i Aleksandra Szarek (8b).

Uczniowie wyróżnieni to: Maksymilian Kalisz (6a), Kamila Klemczak (6b) oraz Weronika Leśniak (6s).

KONKURS WIEDZOWY

Potyczki ze znajomości życia i twórczości Jana Kochanowskiego miały miejsce 5 czerwca. Składały się na nie niezwykle różnorodne zadania, między innymi rozpoznawanie cytatów z utworów naszego patrona, uzupełnianie krzyżówki, wyszukiwanie informacji w encyklopedii czy rysowanie herbu rodziny Kochanowskich.

W konkursie wzięło udział 10 zespołów 2 -osobowych z kl. VII a i b oraz kl. VIII a, b, s.

1. miejsce przyznano kl.VIIc w składzie: Damian Krzak i Mieczysław Stola,

2. miejsce zajęły ex aequo dwie drużyny z kl. VIIa - Magdalena Golenia i Celina Szafarz oraz Oliwia Olszewska i Milena Potoniec,

3. miejsce przypadło kl. 8a – Barbara Citak, Amelia Zielińska.

WSZYSTKIM uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!