Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Autor: R. Łukasik

K 001"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" - takie hasło przyświecało akademii z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się 28.04.2023 r. dla klas IV- VIII.

3 maja 1791 roku sejm zwany "Wielkim" uchwalił konstytucję, zwaną od miesiąca uchwalenia Konstytucją Majową. Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

Oprócz prezentacji, która przybliżyła uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii kraju, akademię uświetnili: młodzi aktorzy z klas: 8a, 8b i 8s, którzy zaprezentowali scenariusz słowno- muzyczny pod opieką p. Małgorzaty Tyliszczak- Słyś i p. Renaty Łukasik. Nastrój słuchającym zapewnił chór "Allegretto", uroczyście śpiewając: hymn państwowy i pieśni patriotyczne- prowadzony przez p. Katarzynę Citak.

Akademia była krótką lekcją historii, okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polką/ Polakiem.