Harmonogram zadań na rok szkolny 2021/2022

Co robimy ?

cały rok szkolny

IX - VI 2022

Całoroczna zbiórka plastikowych nakrętek na „Fundusz Małych Marzycieli” - dla chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia. Za zebrane fundusze realizujemy np.: zakup konkretnej, upragnionej rzeczy, turnus rehabilitacyjny, upragniony wyjazd/wycieczkę, malowanie, bądź umeblowanie dziecięcego pokoju i itp.

Zadania dla wolontariuszy:

- promocja akcji zbiórki nakrętek w środowisku lokalnym i SKW

- zbiórka zakrętek w szkole i innych zaproponowanych miejscach (do odbioru w Sursum Corda plakaty, kosze i worki na nakrętki)

- mile widziane dostarczanie nakrętek do biura Sursum Corda

Listopad

„Świąteczne Kartki Dobroczynne”sprzedaż kartek dobroczynnych w szkołach i dla wszystkich chętnych. SKW dostają kartki w prezencie, a pozyskane fundusze przeznaczają na swoje potrzeby związane z wolontariatem.

- promocji akcji w szkole

- sprzedaż kartek

„Zostań Dyplomowanym Mikołajem” - często rodzice naszych chorych podopiecznych stają przed dylematem - kupić leki, zapłacić za rehabilitację - czy spełnić marzenie ukochanego dziecka? Chcemy rozwiązać ten dylemat - dlatego nasi mali podopieczni piszą listy do Św. Mikołaja, a my wspólnie z wolontariuszami i darczyńcami staramy się je spełnić i zrealizować.

Zadania dla wolontariuszy:

- zbiórki słodyczy, żywności i środków czystości do paczek rodzinnych w szkole

- realizacja wspólnie z klasą wybranych listów do Św. Mikołaja (lub ich fragmentów)

01-05 XII

Obchody Światowego Dnia Wolontariatu – Debata, Gala Wolontariatu, akcje promujące wolontariat – dokładny plan w osobnym pliku

15-17 XII

„Zostań Dyplomowanym Mikołajem”

– zakończenie akcji pomoc wolontariuszy przy pakowaniu i organizacja finału akcji (spotkania z Mikołajem)

I-IV

Wsparcie i pomoc przy kampanii 1% na wolontariat = 100% działania

17.I – 28.I

„Wypoczynek na plus” - ferie zimowepół - zimowiska dla dzieci ze szkół podstawowych w Nowym Sączu

We ferie zapraszamy wolontariuszy do pomocy i zabawy podczas organizowanych przez Sursum Corda pół-zimowisk. W zamian wolontariusze dostają wyżywienie i biorą udział w programie rekreacyjnym. Dla tych, którzy będą przez cały tydzień (pon.-pt. 8.00-16.00) dodatkowo podziękowania i upominki.

Zadanie dla wolontariuszy:

- wsparcie i pomoc wychowawcom w opiece nad dziećmi i zabawach podczas półkolonii

21-25II

Debata Wolontariacka - Randka z wolontariatem – wolontariat krótko czy długo dystansowy

1.III

Zadania dla wolontariuszy:

- pomoc przy sortowaniu i pakowaniu i wysyłce kartek do szkół (w Sursum Corda)

- promocji akcji w szkole

- sprzedaż kartek

1-17.IV

Wielkanocna Paczka Dobra - ma na celu przygotowanie 20 paczek żywnościowo/chemicznych dla rodzinom naszych podopiecznych. Niektórzy z nich znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Dla nich każda złotówka zaoszczędzona na produktach żywnościowo / chemicznych to dodatkową rehabilitację czy zakup leków, środków medycznych które również stanowią często znaczny odsetek budżetu domowego.

Zadania dla wolontariuszy:

- zbiórki słodyczy, środków chemicznych, żywności do paczek rodzinnych w szkole

„Tydzień Dzień Dobrych Uczynków” – realizacja dowolnych akcji dobroczynnych, np.:

- zbiórka przyborów szkolnych lub makulatury

- sadzenie drzew

- sprzątnie pobliskiej nekropolii

- sprzątanie lasu

- warsztaty pierwszej pomocy dla zaprzyjaźnionego przedszkola

- występ dla seniorów

- wszelkie inne pomysły SKW mile widziane

9 – 13 V

Wiosenna akcja ekologiczna – dbamy o naszą planetę

VI

„Bieg po uśmiech - Run 4 smile” - biegi charytatywne dla dorosłych i dzieci, połączone ze zbiórką dla wybranego podopiecznego Sursum Corda - organizowane przez zagranicznych studentów WSB-NLU w Miasteczku Galicyjskim.

Zadania dla wolontariuszy:

- zabawy animacyjne dla najmłodszych uczestników biegu

- pomoc w punkcie organizacyjnym

- zbiórka funduszy do skarbon

6-10VI

Zakończenie i podsumowanie roku dla Wolontariuszy – Spotkanie na terenie jednego z Szkolnych Klubów Wolontariatu

Impreza na koniec roku szkolnego podsumowująca prace w wolontariacie. Wręczenie nagród „wolontariusza roku” (po 1 wolontariuszu z każdego SKW), wyróżnień-dyplomów oraz podziękowań dla wszystkich wolontariuszy.

Wspólne ognisko i zabawy.

I niedziela Wakacji

Festyn rodzinny na rozpoczęcie bezpiecznych wakacji (realizacja uzależniona od decyzji Urzędu Miasta)

Zadania dla wolontariuszy:

- pomoc przy zbiórce fantów do charytatywnej loterii fantowej

- pomoc w poszczególnych stoiskach animacyjnych, np. malowanie twarzy, sportowe, loteria fantowa itp.

- obsługa loterii fantowej itp.

Wakacje

Całe wakacje

„Wypoczynek na plus” - wakacjepółkolonie dla dzieci ze szk. podst. w N.Sączu

We wakacje zapraszamy wolontariuszy do pomocy i zabawy podczas organizowanych przez Sursum Corda półkoloniach. W zamian wolontariusze dostają wyżywienie i biorą udział w programie rekreacyjnym. Dla tych, którzy będą przez cały turnus -2 tyg. (pon.-pt. 8.00-16.00) dodatkowo podziękowania i upominki.

Zadanie dla wolontariuszy: